Liposominiai ir inkapsuliuoti ingredientai kosmetikoje: jų skirtumai ir privalumai.

Liposominiai ir inkapsuliuoti ingredientai kosmetikoje: jų skirtumai ir privalumai.

Kosmetikos gamybos technologijos sparčiai tobulėja ir jų dėka galima apsaugoti veiksmingus, bet nestabilius ingredientus, pagerinti jų įsiskverbimą į odą bei sumažinti sudirgimų riziką. Tikriausiai esate girdėję apie liposominius ir inkapsuliuotus ingredientus, bet ar žinote, kuo šios dvi technologijos skiriasi? 

Kas yra liposominiai ingredientai?

Liposominiai ingredientai yra aktyvieji ingredientai, įterpti į liposomas - mikroskopines sferines daleles, sudarytas iš fosfolipidinio dvisluoksnio. Būtent šis fosfolipidinis sluoksnis imituoja žmogaus odos ląstelių membranas, todėl liposominiai ingredientai daug lengviau prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius.

Liposomų technologija pagerina ingredientų įsiskverbimą į epidermį ir dermą, tuo pačiu apsaugo jį nuo oksidacijos ir degradacijos. Negana to, ši technologija padidina ingredientų biologinį prieinamumą (biosuderinamumą su žmonaus oda), todėl mažesnės koncentracijos produktai gali veikti daug efektyviau. Liposominėje formoje dažniausiai sutiksite vitaminą C (stabilizuotas liposomose, jis tampa mažiau jautrus oksidacijai ir geriau įsiskverbia į odą), peptidus (liposominė struktūra padeda geriau pristatyti juos į gilesnius odos sluoksnius, kuriuose stimuliuoja kolageno gamybą) ar kofermentą Q10 (liposomų dėka šis antioksidantas efektyviau apsaugo odą nuo oksidacinio streso).  

Kas yra inkapsuliuoti ingredientai?

Inkapsuliuotas ingredientas yra apgaubtas apsauginiu sluoksniu, kuris dažniausiai būna sudarytas iš lipidų, polimerų arba baltymų. Inkapsuliacija apsaugo ingredientą nuo šviesos, oro ir oksidacijos, taip pat užtikrina palaipsnį (tolygų ir kontroliuojamą) ingrediento išsiskyrimą, taip sumažinant odos sudirginimų riziką.

Inkapsuliacijos technologija ne tik apsaugo aktyviąją medžiagą nuo degradacijos (suirimo), aplinkos veiksnių, bet kartu užtikrina palaipsnį ir kontroliuojamą ingredientų išsiskyrimą ant odos paviršiaus. Dažniausiai kosmetikos gaminiuose sutiksite inkapsuliuotą retinolį (inkapsuliuotas retinolis ant odos paviršiaus išsiskiria palaipsniui, taip sumažėja sudirgimų riziką ir kartu didinamas jo veiksmingumas), niacinamidą (padidėja jo stabilumas ir sumažinama dirginimo tikimybė jautriai odai), ferulo rūgštį ar vitaminą E (inkapsuliacija apsaugo juos nuo oksidacijos ir užtikrina ilgesnį veikimą odoje). 

Kuri technologija geresnė?

Tai priklauso nuo kosmetikos ingrediento ir jo paskirties! Jei siekiama greitesnio poveikio odai ir gilaus įsiskverbimo, tokiu atveju geresnė yra liposomų technologija. Tačiau jei norima palaipsnio ingrediento išsiskyrimo ir sumažinti odos sudirgimų riziką, be abejonės inkapsuliacijos technologija yra daug pranašesnė. 

Svarbu suprasti, kad abi technologijos yra inovatyvios ir labai naudingos kosmetikos pramonėje. Liposomos pagerina ingredientų įsiskverbimą, todėl jos puikiai tinka greito poveikio produktams, tokiems kaip vitaminas C. Tuo tarpu inkapsuliacija suteikia stabilumą ir lėtinį išsiskyrimą, todėl puikiai tinka stiprioms veikliosioms medžiagoms, tokioms kaip retinolis ar SPF filtrams.