Visa tiesa apie SPF kremus.

Visa tiesa apie SPF kremus.

Pirmieji UVB filtrai buvo sukurti 1928 metais, o pirmasis kremas nuo saulės sukurtas Australijoje 1932 metais, kurį sukūrė chemikas H.A. Miltonas Bleikas. Kiek vėliau, 1936 metais, L'Oreal išleido savo pirmąjį kremą nuo saulės, kurį suformulavo prancūzų chemikas Eugène Schueller.

Kai saulės daroma žala tapo akivaizdi JAV kariams, dislokuotiems Ramiojo vandenyno tropikuose II Pasaulinio Karo įkarštyje, 1944 metais vaistininkas Benjaminas Greenas pagamino kremą nuo saulės, skirtą JAV kariuomenei. Tačiau saulės apsaugos faktorius (SPF), kaip pasaulinis UVB apsaugos matavimo standartas tapo tik 1974 metais. Manoma, kad pirmojo SPF vertė buvo vos 2! Vėliau buvo stipriai vystomi vandeniui atsparūs kremai nuo saulės bei kuriami produktai, pasižymintys ilgiau trunkančiomis ir plačios spektrinės apsaugos (apsaugantys tiek nuo UVB, tiek nuo UVA spindulių) funkcijomis.

 

Kas yra plataus spektro apsauga nuo saulės?

Saulės apsaugos faktorius yra matas, rodantis, kokią dalį saulės nudegimus sukeliančių UV spindulių pasiekia odą. Pavyzdžiui, SPF 15 reiškia, kad 1⁄15 dalis nudegimą sukeliančių spindulių pasieks odą, jei kremas nuo saulės yra tepamas tolygiai storu sluoksniu. Arba paprasčiau, SPF 15 apsaugo jus nuo maždaug 93% UVB spindulių, o SPF 30 apsaugo nuo maždaug 97%. Kitaip tariant, SPF 15 leidžia praeiti apie 7% spindulių, o SPF 30 - apie 3%. Bet kokiu atveju jūsų oda bus apsaugota nuo didžiosios dalies žalingų UVB spindulių.

Tačiau SPF yra netobulas odos pažeidimų matas, nes nematomi odos pažeidimai ir piktybinės odos melanomos yra sukeliami ultravioletinių A (UVA) spindulių, kurie nesukelia nudegimų ar skausmo. Įprasti kremai nuo saulės blokuoja labai mažą kiekį UVA spindulių, todėl šiuo metu yra kuriami ir vystomi plačios apsaugos kremai.

 

SPF produktų žymėjimo apribojimai ir klaidinantys teiginiai

Tokio tipo produktų ženklinimo apribojimai taikomi dėl vartotojų painiavos dėl realaus apsaugos laipsnio ir trukmės. ES šalyse kremų nuo saulės etiketės gali rodyti ne didesnį nei SPF 50+. Be to, šiuo metu yra stipriai paplitęs klaidingas supratimas, kad apsauga nuo saulės yra tiesiogiai proporcinga SPF vertei: apsauga padvigubėja, kai SPF padvigubėja. Tai nėra tiesa, nes kaip minėjome aukščiau, SPF 15 apsaugo jus nuo maždaug 93% UVB spindulių, o SPF 30 apsaugo nuo maždaug 97%. Be to, skirtingi apsauginiai filtrai turi skirtingą veiksmingumą prieš UVA ir UVB!

 

UVA apsaugos žymėjimas

ES šalyse UVA apsaugos faktorius turėtų sudaryti bent 1/3 SPF, kad būtų galima naudoti apsaugos nuo UVA ženklą. Apsaugai nuo UVA galima naudoti dvi sistemas: žvaigždučių vertinimo sistemą ir PA sistemą. Žvaigždučių vertinimo sistemoje vienos žvaigždutės produktai suteikia mažiausią UVA apsaugos santykį, o penkių žvaigždučių produktai – aukščiausią. PA sistemoje PA+ atitinka UVA apsaugos faktorių tarp dviejų ir keturių, PA++ tarp keturių ir aštuonių, o PA+++ daugiau nei aštuonis. 2013 metais buvo įtrauktas ir PA++++ žymėjimas, kuris atitinka šešiolika ar didesnį PPD įvertinimą (PPD metodas yra in vivo testas, kuris apsako apsaugos lygį nuo UVA spindulių).